Protest hodowców drobiu i trzody chlewnej w Olsztynie

W dniu 29.01.2008r. członkowie naszego Zrzeszenia w ilości 19 osób uczestniczyli – na apel Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Hodowców i Producentów Drobiu – w proteście zorganizowanym przez Związki Rolnicze, Związek Trzody Chlewnej, Związki branży drobiarskiej.
Protest rozpoczął się o godz. 9.00 przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, a następnie uczestnicy protestu zostali zaproszeni przez Wicewojewodę Pana Jana Maścianicę do urzędu, gdzie komitet protestacyjny wręczył postulaty branży drobiarskiej i trzody chlewnej, aby za pośrednictwem Wojewody były przekazane Ministrowi Rolnictwa.
Zgromadzeni rolnicy przynieśli również pisklęta oraz prosiaka dla Pana Ministra Sawickiego, aby dać mu możliwość wykazania się umiejętnością wyprodukowania żywca, tak wieprzowego, jak i drobiowego – po cenach, jakie otrzymuje rolnik i wskazanie, jak w tych warunkach można utrzymać gospodarstwo.
Gniew producentów, tak trzody, jak i drobiu jest bardzo duży. Protestujący podkreślali, że cały ciężar transformacji od roku 1989 oraz niska inflacja jest przerzucana na barki rolnika.

Jak długo rolnictwo to wytrzyma?!
Polski rynek żywca jest rynkiem istnego chaosu. Sprowadza się mięso z krajów trzecich, sprowadza się żywiec drobiowy i wieprzowy – i dziwnym trafem, tu zasada dobrostanu nie obowiązuje, a przedstawiciel weterynarii zaprzecza, że coś takiego ma miejsce.
W Polsce nie jest przestrzegana zasada równej konkurencji.
Konsument z powodu braku znakowania mięsa, nie ma możliwości oceny czy spożywa polski produkt czy z importu. Konsument płaci i tak bardzo wysokie ceny za mięso i wyroby, kiedy rolnik otrzymuje zaledwie 1/3 (i to nie zawsze) tego co płaci konsument. Kto zatem zarabia raz na producencie-rolniku i jeszcze raz na konsumencie? To tylko niektóre z poruszanych problemów.