Protest w Warszawie

Dnia 17.12.2008r. odbył się w Warszawie protest organizowany przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych “Solidarność”. W demonstracji tej uczestniczyliśmy wraz z Polskim Związkiem Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu jako branża drobiarska. Prezes PZZHiPD wręczył Panu Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi listę postulatów, którą podajemy poniżej.

Lista postulatów

Domagamy się:

  1. Ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym
  2. Działań legislacyjnych, zmierzających do zmiany i dostosowania uprawnień polskich organizacji społeczno-zawodowych do istniejących w innych krajach UE, np. Francja, Niemcy
  3. Ustawy o branżowych rozwiązaniach systemowych z funduszami promocji (samorządy branżowe)
  4. Przestrzegania prawa przez odpowiednie służby o dobrostanie zwierząt przewożonych do uboju do Polski z krajów ościennych (szczególnie drobiu żywego)
  5. Obligatoryjnego kontrolowania jakości przychodzącego na polski rynek mięsa i produktów drobiowych spoza UE
  6. Dopuszczania na nasz rynek jedynie produktów żywnościowych spoza UE, wytwarzanych wg tych samych reguł prawnych, jakie obowiązują w UE
  7. Obligatoryjności znakowania mięsa z podanym krajem wytworzenia ( spoza UE )i producenta (zakaz sprzedaży mięsa anonimowego)
  8. Zakazu stanowienia prawa bez możliwości wcześniejszych konsultacji oraz wbrew woli z organizacjami społeczno-zawodowymi, których to prawo dotyczy (np. stanowienie prawa dotyczącego likwidacji chorób drobiu zwalczanych z urzędu bez odszkodowań)
  9. Nie nadawania rozgłosu medialnego przy zwalczaniu chorób drobiu (np. grypy ptaków, która jest chorobą ptaków a nie ludzi)
  10. Zmiany jednoinstancyjnych decyzji lekarzy powiatowych, bez możliwości odwołania
  11. Odszkodowań za skutki prawa likwidującego możliwość dotychczas prowadzonej produkcji rolniczej (np. przy ustawie o odrolnieniu terenów miejskich czy o uciązliwości zapachowej i innych)
  12. Uszczelnienia polskiego obszaru dla towarów będących w tranzycie poza UE
  13. Zaprzestania przez urzędowych weterynarzy pracujących w ubojniach drobiu, dbania o interesy tych zakładów a skupienie się wyłącznie na problematyce weterynaryjnej
  14. Zmiany prawa, zmierzającego do skutecznego egzekwowania terminów płatności, za sprzedane przez rolników produkty (np. obligatoryjność naliczania odsetek po przekroczeniu terminu płatności a także opodatkowania nieuzasadnionych a wymuszonych na rolnikach dodatkowych dochodów uzyskiwanych przez odbiorców produktów rolniczych, np. sieci handlowe, ubojnie, hurtownie)
  15. Zapewnienia opłacalnych i przewidywalnych cen za żywiec drobiowy i inne produkty rolnicze
  16. Obligatoryjności umów kontraktacyjnych z ceną przewidywalną i opłacalną
  17. Skutecznego pilnowania zasad uczciwej konkurencji i niedopuszczania do sprzedaży towarów rolniczych poniżej kosztów wytworzenia
  18. Sprawiedliwej redystrybucji wartości dodanej wytworzonych przez polskich rolników towarów rolniczych,

Sprzeciwiamy się

  1. Niespójnym działaniom, szczególnie resortu rolnictwa, które to działania z jednej strony wspierają rozwój produkcji rolniczej (np. poprzez ARiMR), a z drugiej nie troszcząc się o uczciwą konkurencję produktów rolniczych, będących na polskim rynku
  2. Nieuczciwej, lobbystycznej walce, przeciwko polskiej produkcji rolniczej, przy pomocy polskich rozwiązań prawnych, wykraczających poza średnią, obowiązującą w innych krajach UE.